top of page
  • Фото автораDimitri Dachnevsky

ПЕРСПЕКТИВИ НОВОГО МІКРОРАЙОНУ В НОВОМОСКОВСЬКУ


У попередньому номері газети ми інформували наших читачів про роботу Другого архітектурно-будівельного бізнес-форуму в місті Києві, в якому взяв участь міський голова Новомосковська Сергій Рєзнік. Він презентував для посадовців Кабміну, керівників українських будівельних компаній, архітекторів та іноземних гостей концептуальний проєкт забудови нового мікрорайону в місті Новомосковську з робочою назвою «Самар».

Ми поспілкувалися з Дмитром Дахневським - одним із авторів цього архітектурного проєкту й поцікавилися деталями його напрацювань.

- Пане Дмитре, формат форуму передбачав усього кілька хвилин на ознайомлення аудиторії з кожним із проєктів, презентованих владою багатьох населених пунктів України. Тож поясніть дещо ширше для наших городян, чим цікавий саме ваш проєкт?

- Для початку я нагадаю тему бізнес-форуму: «Відбудова України. Трансформація та модернізація». Україна вже під час війни закладає фундамент майбутніх кардинальних змін, щоб відійти від совковості й робити рішучі кроки заради кращого майбутнього. Це напряму стосується і інфраструктури міст і сіл, яка не витримує вже жодної критики.


Форум став простором для експертних дискусій, де представники влади, українського та зарубіжного бізнесів поділилися своїми напрацюваннями стосовно пріоритетів якнайшвидшого відновлення країни.

Зрозуміло, що коли мова йде про ремонти існуючої інфраструктури – це одна справа, це фактично продовження терміну експлуатації того, що вже давно створене, хоч яким би воно не було морально й фізично застарілим.

Але якщо ми говоримо про абсолютно нову забудову, тим більше цілого мікрорайону, то такі проєкти треба базувати на основі сучасних технологій і напрацьованого світового досвіду.


У нашої архітектурної майстерні «Дахневський і Пучинський» є успішний досвід реалізації подібних архітектурних проєктів по всьому світу. Наші офіси базуються в Ізраїлі та в Україні. Ми ліцензовані експерти Міністерства оборони Ізраїлю і Міністерства розвитку громад та територій України по захисних спорудах.

Чим нас зацікавив Новомосковськ і чим це місто вигідно виграє у порівнянні з іншими? Тут у, так би мовити, замороженому вигляді, існує велика земельна ділянка, яка вже кілька десятиліть тому була виділена під житлове будівництво. Перспективний мікрорайон назвали «Самар». Це чудова місцевість, що омивається річкою. Комфортне життя у близькості до природи з можливістю відпочивати без стресів, які несе ритм будь-якого міста, – це основний критерій, на якому виросла наша концепція проєкту забудови цього мікрорайону.


Керівництво міста висунуло нам вимогу: оскільки поява цього мікрорайону кардинально вплине на інфраструктуру всього міста, при проєктуванні повинна бути передбачена сумісність нових комунальних мереж з уже існуючими з урахуван­ням можливостей посилення потужнос­тей нада­вачів послуг з водо- та електропостачання, що створить сприятливе житлове середовище для праці, побуту та відпочинку. З урахуванням цих вимог нами й була виконана раціональна функціонально-планувальна організація території за принципом «місто в місті», котра здатна забезпечити оптимальні умови проживання у вза­ємозв'язку з прекрасним природним оточенням.


А враховуючи те, що в сучасному технологічно розвиненому світі будівельний ринок пропонує високотехнологічні й більш досконалі, ніж у минулому, будівельні матеріали й рішення, що підвищують енергоефективність, експлуатаційну надійність і довговічність будівель, то Новомосковськ має всі можливості отримати справді гарний мікрорайон, приємний для життя в пристойному й доступному житлі.

Нам відомо, що місто в осяжній перспективі не має можливості розширити свої межі й розвивати житловий сектор. Тож за таких умов видається єдиною можливістю зробити зрушення на міському ринку нерухомості, скориставшись наявною, але не використовуваною територією всередині міста. Адже житло - це важливий чинник у тому числі й соціальної стабільності в громаді.


- Так, держава наобіцяла багатьом пільговим категоріям громадян забезпечення житлом. А реалізувати обіцяне не може. Дехто чекає житла з радянських часів. Скажіть, а хто може фінансувати забудову мікрорайону?

- Для того й проводили бізнес-форум. Міський бюджет точно це не осилить Що стосується пільгового житла, то присутні на форумі представники міністерств побачили, що цей проєкт можна включити в якусь із державних програм, фінансувати його з державного бюджету чи за кошти європейських фондів і таким чином виконувати державні зобов'язання із забезпечення пільговиків житловою площею.

Проєкт, безумовно, цікавий і для приватних інвесторів, адже збудовані в такому місці квартири вони зможуть без проблем реалізувати. Упевнений, що жити тут захочуть не тільки мешканці Новомосковська.


- Конкретизуйте, що запроєктовано на території мікрорайону. І взагалі, на яку кількість жителів він розрахований?

- Виходячи з визначеної українським законодавством норми житлової забезпеченості у розрахунку на одного жителя, у цьому мікрорайоні зможуть проживати до 32 тисяч мешканців. Ми проєктуємо із запасом на можливе збільшення кількості жителів у майбутньому.

Відповідно, на цій території мають бути як мінімум кілька шкіл, дитсадків, амбулаторій, спортивні споруди, місця для дозвілля дітей і дорослих, причому - в зоні пішої доступності. На всі ці заклади теж є норми з урахуванням кількості жителів та площі території – 145 га.


Що стосується об'єктів бізнесу, таких як аптеки, магазини продовольчих та непродовольчих товарів, розважальні заклади, відділення банків, різнопрофільні медичні центри, підприємства громадського харчування та побутового обслуговування, - це вирішить ринок. Це справа підприємців. Місць для ведення бізнесу буде достатньо, а попит визначатиме пропозицію. До речі, в усьому світі центральні вулиці – це суцільні ряди кафе і ресторанів, де люди із задоволенням проводять вільний час. У тому числі й туристи з України. Головне, що всі ці заклади малого бізнесу – це робочі місця, причому в безпосередній близькості до місця проживання. У багатьох країнах це – сімейний бізнес, в якому члени родини задіяні протягом багатьох поколінь.


Можливе також, за потреби, будівництво басейну.

Центральними артеріями мікрорайону планується мати три головні вулиці, які перетинатимуться з зеленими бульварами. Якраз там напрошуються затишні кафе, стильні ресторани та магазини. А з урахуванням прекрасних краєвидів і атмосфери умиротворення бульвари стануть гарним місцем зустрічей та відпочинку. Як таких тупиків на території мікрорайону не буде, по периметру передбачена кільцева дорога.

На всій території запроєктовані пішохідні та велосипедні доріжки. Прогулянкові стежки, петляючи вздовж берега, нададуть можливість насолоджуватися мальовничими краєвидами на річку та навколишню природу. Планується розмаїття стежок, щоб кожен міг вибрати доріжку на свій смак – чи то самотня прогулянка, чи активна пробіжка вздовж річки.


Район розділений на квартали, кожен з яких є унікальним простором, що поєднує сучасні багатоповерхові будівлі, малоповерхові житлові комплекси, гармонійно інтегровані в природне середовище з парковими зонами та дитячими майданчиками. Дитячі майданчики запроєктовані у дворі кожного житлового кварталу. А в зоні малоповерхової забудови передбачені суміщені ігрові та спортивні майданчики для певної кількості таких будівель.

Спортивні майданчики та тренажери «розкидані» по всьому району, що створить безліч можливостей для здорового способу життя й активного відпочинку.

Берегова зона біля річки буде справжнім раєм для рибалок, любителів природи та активного відпочинку.

До речі, при гідрологічному аналізі території виникла тема доповнення місцевості штучними каналами, ця ідея зараз перебуває на стадії розробки як частина ландшафтного проєкту.

Запроєктовані набережні, суміщені з різними спортивними та культурними спорудами - паркова скульптура, літній театр, пляжна зона, яхт-клуб з водними літніми видами спорту, ресторани, спортивний комплекс з тенісними кортами тощо. На додачу ми хочемо запропонувати міській владі віддати частину території під комплекс для людей золотого віку (70+), що включатиме приміщення, де надаватимуть усі необхідні їм види обслуговування - медичне, побутове тощо.

- Це щось на кшталт нашого Центру соціальних служб. А чи буде прочищення річки навколо території?

- Безумовно, на першій стадії будівництва передбачено очищення річки та її прибережної частини з урахуванням гідрологічних вимог та охорони навколишнього середовища.

- Якою планується висотність будинків, адже там насипний пісок?

- У нас є досвід проєктування на заболочених ґрунтах, з урахуванням впливу ґрунтових вод. Наприклад, Тель-Авів збудований на болотистій місцевості. Також ми маємо великий досвід роботи з багатоповерховими будинками на будь-якому виді ґрунту без обмеження поверхів.

В даному проєкті ми також враховуємо його геологічні складові. Планується проєктування будівель від трьох до 13 поверхів з можливим підвищенням поверховості в комерційній зоні. Кількість поверхів визначатиметься з урахуванням пожежних норм.


- Як буде з озелененням території? Як у піску ростимуть дерева?

- Це не проблема - висадка зелених насаджень можлива в будь-який вид ґрунту, тут варіантів забезпечення життєдіяльності рослин багато.

- Чи передбачена можливість ведення присадибного господарства, чи можна буде вирощувати під вікнами городину?

- Присадибні ділянки проєктом не передбачаються.

- Для мікрорайону необхідна буде своя каналізаційна насосна станція, додаткові насоси для підкачування питної води…

- Усе це запроєктовано – і для води, і для електричних підстанцій тощо.

- Яке планується мати опалення житла, адже місто оголосило відмову від централізованого теплопостачання?

- Система опалення уточнюватиметься залежно від ситуації з енерго- та теплопостачанням на час узгодження проєкту з урахуванням місцевих умов. Додам, що на дахах можуть бути передбачені сонячні панелі для використання в побуті.

- Актуальне як для нинішнього воєнного стану нашої країни, так і на найближчу перспективу, питання: укриття для населення…

- Зрозуміло, що в цій місцині підземні укриття неможливі. Але з урахуванням міжнародного досвіду, у тому числі ізраїльського, який в умовах багаторічних воєнних загроз показав себе досить ефективно, є рішення й щодо захисту. Наприклад, на кожному поверсі багатоповерхівки буде спеціальне приміщення з посиленим захистом, розраховане на жителів кількох суміжних квартир. Це саме та тема, де наша архітектурна компанія є ліцензованим експертом – ДБН № B 2.2.5:2023 захищених приміщень у всіх типах будівель.


- Ще одне «хворе» для центру міста питання – парковки. Де будуть автомобілі?

- Проєктом передбачені приватні та громадські майданчики для паркування у всіх житлових кварталах. Причому без втрати площі озеленення, аби максимально зберегти зелені зони.

- У нас люблять собак, але не люблять за ними прибирати, забруднюючи пішохідні доріжки. Чи буде на новому мікрорайоні місце для вигулу домашніх тварин?

- Так, площа зелених зон дозволяє розмістити зони різного призначення, у тому числі й для вигулу собак у житлових кварталах.

У цілому, хотів би наголосити на важливості й своєчасності піднятого міською владою Новомосковська питання щодо усунення існуючого дефіциту житла в місті. Реалізація цього проєкту дасть змогу поліпшити багатьом мешканцям житлові умови, а державі - задовольнити потреби пільгових категорій новомосковців та переселенців. Це дозволить також знизити ціни й на ринку вторинного житла в місті й воно стане доступнішим.


Коментуючи ситуацію з житловим будівництвом у Новомосковську, міський голова Сергій Рєзнік наголосив на наступному:

- Питання потреби будівництва нового житла зараз актуально, як ніколи, по всій Україні, в тому числі й у нашому місті. Житло сьогодні потрібно і тим мешканцям міста, які багато років стоять в черзі на його отримання, і тим, хто втратив житло на окупованих територіях. Під час кожного прийому з особистих питань відвідувачі звертаються з цього питання. Люди не можуть поліпшити свої житлові умови вже протягом багатьох десятиліть. Тож для міської влади продовжувати чекати, як раніше, опустивши руки, в надії, що колись воно якось саме налагодиться, недопустимо.


Передбачаю, що любителі огульної критики скажуть: «Не на часі». А я переконаний – це важливо зараз. Люди мають потребу і право на дах над головою. Не вистачає, в тому числі, і житла, яке можна орендувати. Можна й надалі продовжувати «хотіти», роками й десятиліттями чекати кращих часів. Та чи дочекаємося? А можна – і треба – вже зараз іти до поставленої мети, розв’язувати проблему конкретними кроками.

Проєкт будівництва нового мікрорайону – один з таких кроків, здатний закласти перспективу подальшого розвитку міста, вирішити численні соціально-побутові проблеми городян і переселенців. Бо ті, кого ми прихистили, - це наші люди, багатьом із них просто нікуди буде повертатися.


Завдяки форуму з відбудови, зустрічам у Києві в Уряді тепер є інформація про проєкт у нашому місті. Зрозуміло, що у держави в період війни коштів на його реалізацію немає. Але є міжнародні партнери, деякі з яких не готові допомагати нам зброєю, але виявляють готовність надавати підтримку у відбудові й структурному оновленні цивільного сектору. Тому, якщо якийсь із міжнародних фондів виділить кошти на подібні мирні цілі, - наш проєкт уже готовий до втілення. До речі, по Дніпропетровському регіону більше ніде таких проєктів немає.

А якщо зацікавленість до співпраці з нами виявлять приватні інвестори – вітчизняні чи міжнародні, – ми готові.


Міська влада продовжує активно напрацьовувати досвід міжнародної співпраці задля вирішення злободенних питань життєдіяльності міста, які довгий час залишалися поза увагою посадовців. Наразі, наприклад, очікуємо остаточне рішення від іспанців стосовно їх участі в модернізації нашого водоканалу – реконструкції водогону, систем каналізації та очистки води. Тримаємо руку на пульсі, щоб використовувати всі можливі нагоди в усіх сферах для залучення коштів у розбудову міста й покращення його інфраструктури.

Як сказано у Святому Писанні, стукайте, і вам відкриють. Продовжуємо стукати скрізь. Рухаємося крок за кроком, аби отримати бажаний результат. Працюємо на благо громади. Діємо на перспективу.бульвари стануть гарним місцем зустрічей та відпочинку
бульвари стануть гарним місцем зустрічей та відпочинку

концептуальний проєкт забудови нового мікрорайону в місті Новомосковську
концептуальний проєкт забудови нового мікрорайону в місті Новомосковську

13 просмотров0 комментариев

Comentários


bottom of page